Стартира изпълнение на проект BG-RRP-1.015 – “Училищна STEM среда” финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-1.015-1331-C01 “Училищна STEM среда”.
Идеята, заложена в STEM-центъра е насочена към създаването на STEM среда, която цели прилагането на иновативни подходи за обучение, в нетрадиционна учебна среда, която би подпомогнало образователния процес в посока мотивация и успеваемост – среда, чрез която да се повиши дигиталната грамотност и мотивацията за учене и да се насърчи интереса към учене и да развие умения с различна насоченост по различни направление според интересите на учениците.
STEM подхода от няколко години активно присъства в обучението на нашите ученици под формата на Занимания по интереси, отделни елементи в урочните дейности, както и в иновативните ни уроци.
На база направен анализ на нуждата на учениците се определи необходимостта да се повиши интереса и постиженията на учениците в две направления – Природни науки и Математика и информатика. Учебните предмети към които ще е насочена дейността на STEM центъра ще бъдат: “Математика”, “Човекът и природата”, “Технологии и предприемачество”, “Компютърно моделиране”, като те лесно, ефективно и ефикасно могат да се съчетаят и допълват при прилагането на интердисциплинарния подход на преподаване от една страна и от друга – да обхванат в по-голяма степен различните интереси на учениците, които да развият в съвременни практически професионални направления.
Дейността на центъра е насочена към оформяне на иновативна учебна среда, осигуряваща възможност за внедряване на методи за практическо овладяване на знанията, повишаване на дигиталните умения на ученици и учители, възможност за екипна работа и интердисциплинарни уроци, учене чрез преживяване и правене. В този STEM кабинет на учениците да се демонстрира как научените теоретични знания могат да бъдат приложени на практика в ежедневието. Начинът, по който ще бъде реализирано обучението е, чрез включване на изследователския, интердисциплинарен и проектно-базиран подход.
За изграждането на STEM средата в училището ще бъдe ремонтиран 1 кабинет, където ще се разположат кътовете за двете по ,,Природни науки” и “Математика и информатика” и 3 високотехнологични свързани класни стаи.
Разпределението на STEM кабинета е планирано да бъде в няколко къта според двете направления, които да могат да се преустройват за групова, индивидуална работа и практическа работа. Мебелите, които ще бъдат осигурени от Мебели КАН са модулни, за да могат бързо и лесно да се организират, според нуждите и предназначението на темата на часа и броя на присъстващите ученици.
Оборудването, което се предвижда да бъде осигурено при изграждането на STEM кабинета е съобразено с изискванията за минималните нива на оборудване за направлението от една страна и от друга спрямо нуждите на преподавателите за ефективното прилагане на иновативните методи за обучение, даващи възможност за динамична и гъвкава среда за работа и учене: 3D принтер, 3D очила за виртуална реалност, режещ плотер, Астропланетариум, цифрови микроскопи, , комплекти соларна и зелена енергия, комплекти електроника, комплект роботи, интерактивен дисплей с вграден компютър, лаптопи и графични таблети.
Всяка от трите високосвързани технологични стаи също ще се оборудват с интерактивни дисплеи с вграден компютър, лаптопи и графични таблети.